W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, które mogą prowadzić do nieszczęśliwych wypadków przy pracy i poważnych konsekwencji zdrowotnych. W takich momentach bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego oraz prawnej pomocy, aby móc skutecznie zająć się leczeniem i rehabilitacją. Jedną z instytucji, która ma na celu świadczenie pomocy w tego typu sytuacjach, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
W dzisiejszym wpisie na naszym blogu pragniemy przyjrzeć się bliżej procedurze ubiegania się o świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego ZUS. Postaramy się rzetelnie omówić kroki, jakie należy podjąć, aby uzyskać należne świadczenie oraz zwrócimy uwagę na kluczowe kwestie prawne, które mogą mieć istotne znaczenie dla sukcesu procesu ubiegania się o odszkodowanie.
Każdy poszkodowany, który w trakcie wypadku przy pracy dozna uszczerbku na zdrowiu, ma prawo ubiegać się o odszkodowania z ZUSu. W sytuacji śmierci osoby, która uległa wypadkowi odszkodowanie przysługuje również uprawnionym członkom rodziny.
Wniosek o odszkodowanie można złożyć po zakończonym okresie leczenia i rehabilitacji. W przypadku śmierci osoby, która uległa wypadkowi, osoby uprawnione mogą złożyć dokumenty w dowolnym czasie.
Oto kilka warunków, które trzeba spełnić, aby świadczenie ZUS zostało przyznane osobom poszkodowanym:
ZUS może odmówić wypłaty odszkodowania w takich przypadkach:
Złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wiąże się ze zgromadzeniem pełnej dokumentacji potwierdzającej okoliczności i przyczyny wypadku. Należy również udowodnić wysokość doznanego przez poszkodowanego uszczerbku na zdrowiu. Dokumenty niezbędne do wypłacenia jednorazowego odszkodowania powinien w imieniu poszkodowanego złożyć pracodawca (płatnik składek). Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub Twój zakład pracy został zlikwidowany, wniosek składa się osobiście lub przez pełnomocnika.
Protokół powypadkowy lub karta wypadku – dokument zawierający szczegółowe informację na temat wypadku, które są zbierane zaraz po jego zaistnieniu. Protokół sporządzany jest do 14 dni od otrzymania przez pracodawcę zawiadomienia o wypadku.
Dokumentacja Medyczna – powinna być kompletna i zawierać szereg istotnych informacji tj. zaświadczenie lekarskie, karty leczenia szpitalnego, wyniki badań, opinie lekarzy specjalistów oraz recepty i zalecenia lekarskie. W zależności od konkretnej sytuacji, ZUS może zażądać innych dokumentów medycznych potwierdzających stan zdrowia poszkodowanego. W przypadku śmierci poszkodowanego będziemy potrzebować akt zgonu.
Wniosek o jednorazowe odszkodowanie – wniosek musi zawierać dane identyfikacyjne płatnika składek, czyli pracodawcy (NIP, REGON).
Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym, często potrzebne są dane osobowe współuczestników wypadku, informację o dochodzeniu prowadzonym przez policję i inne organy oraz numery rejestracyjne pojazdów, które brały udział w zdarzeniu.
Decyzja ZUSu odnośnie wypłaty odszkodowania jednorazowego wydawana jest w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej. Odszkodowanie wypłacane jest do 30 dni od wydania decyzji.
Aby otrzymać odszkodowanie z ZUS, konieczne jest być niezdolnym do pracy przez co najmniej 6 miesięcy od rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego.
Jeśli u pracownika wystąpiła trwała niezdolność do pracy, najważniejsza jest dokumentacja medyczna – długość zwolnienia chorobowego nie ma znaczenia.
Właściciel – adwokat zarządzający Kancelarią w Lublinie
Absolwent prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Izbie Adwokatów w Lublinie
Kancelaria Adwokacka
Nowowiejskiego 6/23
20-880 Lublin
adwokat.szymon.bajorek(małpa)gmail.com
+48 515 407 146